Populārākās koksnes plāksnes un to slīpēšana

Populārākās koksnes plāksnes un to slīpēšana

Darbā ar koku nākas strādāt ar dažādiem kokmateriālu veidiem - saplāksni jeb tā saukto finieri, skaidu plāksnēm un dažādas cietības MDF kokšķiedras plāksnēm. Tā kā šiem kokmateriāliem atšķiras cietība, katru no tiem nepieciešams slīpēt ar atšķirīgu ātrumu. Kā sagatavot dažādas koksnes un kādus slīpēšanas ātrumus izvēlēties?

Saplākšņa slīpēšana 

Saplāksnis ir izstrādājums, kas izgatavots no vairākām lobītā vai drāztā finiera kārtām, kas ir salīmētas viena uz otras. Koksnes šķiedru virziens abās redzamajās plātksnes pusēs ir paralēlas. Saplāksni var iegūt no dažām koku sugām, un to apstrādā ar attiecīgajai koksnei atbilstošu slīpmateriālu. Slīpētas tiek tikai divas ārējās saplākšņa kārtas, kas nesatur līmi. Saplāksni visbiežāk izmanto mēbeļu ražošanā, dažādiem interjera risinājumiem, celtniecībā un transportā. 

Saplāksni galvenokārt slīpē vai kalibrē, lai noņemtu švīkas, nelīdzenumus vai veiktu smalko slīpēšanu pirms tā lakošanas vai krāsošanas, kā rezultātā tiek iegūta virsma ar nepieciešamo rupjumu. Pirms saplākšņa slīpēšanas, vienmēr būtiski izvēlēties abrazīvo materiālu, kas atbilst saplākšņa ārējā slāņa koksnes tipam. 

Kokskaidu plākšņu slīpēšana 

Skaidu plātne ir kokskaidu plātņu apakšgrupa. Tā ir plakana, presēta loksne ar īpaši smalku skaidu ārējo virsmu. Kokskaidu plākšņu ražošanā izmanto smalkās un rupjās frakcijas skaidas un kokskaidu plāksnes parasti ir izgatavotas trīs slāņos. Vidējā kokskaidu slānī tiek izmantotas rupjās frakcijas skaidas, bet ārējos slāņos izmanto smalkās frakcijas skaidas. 

Skaidu plāksni galvenokārt slīpē vai kalibrē pirms tā tiek pārklāta ar kādu pārklājumu. Tās visefektīvāk var apstrādāt, izmantojot slīplentes ar silīcija karbīda abrazīviem.

MDF kokšķiedras plākšņu slīpēšana 

MDF (vidēja blīvuma kokšķiedru plātnes) ir lokšņu materiāls, kas izgatavots no koksnes šķiedrām. MDF tehniskās īpašības padara to par vienu no pasaulē popularitātes ziņā ātrāk augošajiem koksnes izstrādājumiem. Pamatojoties uz smalki sasmalcinātām skujkoku šķiedrām, parasti bez mizas, un kas ražotas, viegli saspiežot, rezultāts ir koksnes izstrādājums, kas ir vienmērīgi viendabīgs gan garumā, gan platumā. 

Ar MDF plātnēm ir ļoti viegli strādāt, un tās ir ļoti daudzpusīgas. Tās bieži izmanto kā pamata materiālu lamināta grīdas klāšanai un mēbeļu industrijā.

MDF kokšķiedras plātnes galvenokārt slīpē vai kalibrē pirms tās tiek pārklātas ar kādu pārklājumu vai, ja tās ir nepieciešams sagatavot krāsošanai. Tās var visefektīvāk apstrādāt, izmantojot slīplentes ar silīcija karbīda abrazīviem. 

Koksnes plātņu slīpēšanas ātrumi

Šajā tabulā esam apkopojuši dažādām koksnes plātnēm piemērotākos slīpēšanas ātrumus.


Kalibrēšanas slīplente
Piespiedējpēdas slīplenteŠķērslīpēšanas slīplente
Maliņu slīpēšanas slīplente
Profila slīpēšanas slīplente
Profila slīpēšanas disks
Rokas slīpmašīna
Saplāksnis20 - 30 m/s10 - 22 m/s10 - 22 m/s
12 - 18 m/s10 - 22 m/s
10 - 15 m/s5 - 10 m/s
Skaidu / MDF plāksnes20 - 30 m/s10 - 22 m/s
10 - 22 m/s

10 - 22 m/s
10 - 15 m/s
5 - 10 m/s

Ja vēlaties sagatavot koksnes plātnes krāsošanai: 

  • Veicot slīpēšanu ar dažādiem smilšpapīriem, mainot smilšpapīrus, neizlaidiet vairāk par vienu smilšpapīra abrazīvā grauda izmēru;
  • Izmantojiet augstas kvalitātes un nenolietotus smilšpapīrus. Nolietoti smilšpapīri saspiež koka šķiedras kopā nevis noslīpē tās;
  • Slīpēšana ar piespiedējpēdu veido smalkāku virsmu nekā slīpēšana ar kalibrēšanas rulli;
  • Grafīta pārklājums uz piespiedējpēdas nedrīkst būt bojāts;
  • Slīpējot izvēlieties piemērotu griešanas ātrumu;
  • Jo spīdīgāka ir krāsa, jo smalkākam jābūt slīpējumam;
  • Pēdējo slīpējuma kārtu pirms krāsošanas slīpējiet paralēli koksnes šķiedrām.

Saistītās ziņas