Smilšpapīru veidi pēc to struktūras

Smilšpapīru veidi pēc to struktūras

Publicēts: 21/08/2021

Smilšpapīri tiek plaši izmantoti dažādās nozarēs - koku un metālu apstrādē, remontdarbos, auto virsbūvju atjaunošanai, kā arī dažādiem aviācijas darbiem. Smilšpapīrus jeb abrazīvos materiālus pēc to struktūras var izdalīt trīs galvenajos veidos – uzklātie smilšpapīri, trīs dimensiju šķiedras smilšpapīri un abrazīvās švammes.

Uzklātie smilšpapīri

Klasiskie elastīgie abrazīvie materiāli parastai virsmas apstrādei uz visu veidu materiāliem. Tie ir pieejami lokšņu, lentu, disku, ruļļu, kā arī dažādās nestandarta formās un visbiežāk tiek izmantoti materiāla beigu slīpēšanai vai vieglai līdz vidējai slīpēšanai. 

Uzklāto smilšpapīru struktūras pamatā ir elastīga pamatne. Abrazīvie graudi uz pamatnes, kura visbiežāk ir papīrs vai audums, ir fiksēti ar bāzes uzklājumu. Augšējā klājuma uzklāšana tiek veikta pēc žāvēšanas procesa un abrazīvie graudi tiek stingri piestiprināti pie pamatnes. Pa virsu augšējam klājumam var pievienot arī citus pārklājumus jeb papildvielas, piemēram, antistatiskās piedevas. Tās galvenokārt sastāv no vielām, kas samazina smilšpapīra pārāk ātru aizsērēšanu slīpēšanas procesā, vai no ķīmiskām vielām, kas rada dzesēšanas efektu, kad tiek slīpēti dažādi metāli.

Kā galvenās uzklāto smilšpapīru priekšrocības var minēt:

  • Elastību;
  • Iespēju izmantot gan slīpēšanai ar roku, gan elektriskajām slīpmašīnām;
  • Pieejamību dažādās formās;
  • Plašo pielietojumu.

Trīs dimensiju šķiedras smilšpapīri

Trīs dimensiju šķiedras jeb neaustie smilšpapīri paredzēti dažādiem sagatavošanas un tīrīšanas darbiem. Pieejami dažādās formās - lokšņu, lentu, disku, ruļļu, kā arī dažādās nestandarta formās. 

Šo smilšpapīru pamatnei tiek izmantots neausts poliamīda materiāls. Tas tiek apsmidzināts ar saistvielu un abrazīvo graudu maisījumu, kas iespiežas poliamīda audumā.

Kā galvenās trīs dimensiju šķiedras smilšpapīra priekšrocības var minēt:

  • Ātrāku griešanas ātrumu;
  • Salīdzinoši ilgu izmantošanas laiku;
  • Pieejamību dažādās formās.

Abrazīvās švammes

Švamju smilšpapīru bloki ir pieejami dažādās formās (lokšņu, lentu, disku, ruļļu, kā arī dažādās nestandarta) un cietības pakāpēs koksnes, pildvielu, krāsas un lakas precīzai apdarei. 

Īpašā procesā PUR/EVA tiek izgatavots lielos putu blokos, kas veido putu pamatnes pamatu. Pēc tam blokus tālāk pārstrādā loksnēs. Pēc tam izsmidzināšanas procesā uzklāj plānu līmes kārtu. Beigu apstrādes posmā vairākos pārklāšanas posmos tiek uzklāti abrazīvie graudi.

Kā galvenās abrazīvo švamju priekšrocības var minēt:

  • Neiegriežas tik dziļi materiālā;
  • Salīdzinoši augsta izturība;
  • Iespēju piekļūt grūti pieejamām vietām;
  • Pieejamību dažādās formās.

Smilšpapīru graudi un to pielietojums

Smilšpapīru abrazīvo graudu materiāls un to cietība nosaka, kādām nozarēm un pielietojumam tie būs vispiemērotākie. Zemāk redzamajā tabulā esam apkopojuši visizplatītākos un nozīmīgākos minerālus, kurus izmanto smilšpapīru ražošanā.

MinerālsPielietojums
GranātsKoksnes un manuālajai slīpēšanai
SmirģelisDārgmetālu un smalkai slīpēšanai
Brūnais alumīnija oksīdsMetālu slīpēšanai
Daļēji attīrīts alumīnija oksīdsKoksnes un metāla slīpēšanai
Baltais alumīnija oksīdsKoksnes un manuālajai slīpēšanai
Cirkonija alumīnija oksīdsDažādu tērauda sakausējumu slīpēšanai
Keramikas alumīnija oksīdsAugstu tērauda sakausējumu slīpēšanai
Silīcija karbīdsPelēkā čuguna, akmens, cietā koka, stikla, skaidu dēļu slīpēšanai
Dimants

Akmens, betona, stikla, pelēkā čuguna, karbīda slīpēšanai

Ja nepieciešams smilšpapīrs, apskati mūsu plašo abrazīvo materiālu piedāvājumu, bet, ja kāds jautājums palicis neatbildēts, lasi mūsu turpmākos bloga rakstus vai droši sazinies ar mūsu nozares profesionāļiem!

Tagi: Smilšpapīri