Slīpmašīnu veidi - kādu izvēlēties?

Slīpmašīnu veidi - kādu izvēlēties?

Publicēts: 11/04/2023

Masīva koka un koka materiālu slīpēšana var būt ļoti laikietilpīgs un nogurdinošs darbs gan amatniekiem, gan profesionāļiem. Lai sasniegtu izcilu galdniecības izstrādājuma kvalitāti, koksnes izstrādājuma slīpēšanai, jāvelta papildus laiks un pūles. Lai padarītu šos slīpēšanas darbus ātrus, vienkāršus un kvalitatīvus, ir pieejami lieliski slīpēšanas elektroinstrumenti.

Kokapstrādes meistari zina, ka visus slīpēšanas darbus nevar veikt ar slīpmašīnām un dažus slīpēšanas darbus nepieciešams veikt ar rokām. Parasti ar rokām slīpē mazas, smalkas detaļas un sarežģītus koka izstrādājumus, kur ar slīpmašīnu var sabojāt vai atstāt slīpējuma švīkas, kā arī, ja ar slīpmašīnu netiek klāt slīpējamai virsmai.

Lieliem slīpēšanas darbiem, kad darbs notiek no neapstrādātiem koksnes materiāliem līdz kvalitatīvi pabeigtiem izstrādājumiem, vispiemērotākās ir elektriskās slīpmašīnas. Piemērota elektriskā slīpmašīna palīdzēs šos slīpēšanas darbus paveikt daudz efektīvāk. Praktiski katram koksnes iztrādājumu izgatavotājam ir nepieciešamas elektriskās slīpmašīnas un slīpēšanas piederumi.


Kā izvēlēties pareizo slīpmašīnu savam projektam?

Kad pienācis laiks slīpēt koksnes detaļas, ir vairāki veidi, kā paveikt šos darbus. Katrai slīpmašīnai ir savas priekšrocības un trūkumi, un tās var izmantot dažādiem koksnes apstrādes darbiem. 

Dažādas slīpmašīnas var palīdzēt galdniecības un kokapstrādes projektiem noritēt raitāk. Šajā rakstā parādīsim pieejamo slīpmašīnu dažādību un palīdzēsim ieteikt pareizo slīpēšanas instrumentu gludai virsmas apdarei!

Ir četri galvenie koksnes slīpmašīnu veidi:

  • Ekscentra slīpmašīnas;
  • Vibroslīpmašīnas;
  • Rotācijas disku slīpmašīnas;
  • Lentes slīpmašīnas.

Katram slīpmašīnas veidam ir savs mērķis. Tomēr bieži vien šie mērķi pārklājas, un viena veida slīpmašīna var veikt līdzīgus koksnes apdares darbus tāpat kā cita veida slīpmašīna.

Ja jums ir budžets un esat nopietns kokapstrādes speciālists, nevarat kļūdīties, ieguldot visos četros slīpmašīnu veidos. Apvienojumā ar visiem četriem slīpmašīnu veidiem un piemērotu abrazīvo materiālu kombināciju, jūs varēsiet veikt praktiski visus galdniecības slīpēšanas uzdevumus, kādus vien varat iedomāties.

Ekscentra slīpmašīnas

Šīs slīpmašīnas paredzētas rupjai un smalkai virsmu slīpēšanai. Ar ekscentra slīpmašīnām var precīzi un līdzeni apstrādāt dažādus materiālus - masīvo koku, plastmasu, stiklu, ģipškartonu un metālu. Apaļās slīpēšanas pamatnes ir universāli lietojamas un ideāli piemērotas rupjai, smalkai un apdares starpslīpēšanai. Ekscentra slīpmašīnas ir visplašāk izmantojamās rokas elektriskās slīpmašīnas kokapstrādes nozarē.


Izvēloties ekscentra slīpmašīnu, svarīgi, lai tai būtu rotācijas ātruma regulēšanas funkcija, kas ļautu veikt visatbildīgākos slīpēšanas darbus, apstrādāt visdažādāko materiālu virsmas un slīpmašīnas izmantošanas iespējas būs plašākas. Vispopulārākās ekscentra slīpmašīnas ir ar  D125 mm un D150 mm slīppapīra diametra izmēriem.

Ekscentra slīpmašīnām svarīgs ir slīpēšanas pamatnes orbitālo kustību gājiens. Tas var būt piemēram 3 mm vai 5 mm diametrā. Jo mazāks orbitālo kustību gājiens, jo virsmas kvalitāte pēc slīpēšanas būs gludāka, bet, ja slīpēšana tiek veikta ar slīpmašīnu, kurai orbitālo kustību gājiens ir lielāks, tad attiecīgi darba ražība būs lielāka un slīpēšanas darbs tiks paveikts ātrāk.

Lai darba vide būtu bez putekļiem un lietotājam tiktu nodrošināta efektīva veselības aizsardzība, slīpmašīnai var pievienot slīpputekļu uzkrāšanas maisiņu vai efektīvākai slīpputekļu nosūkšanai - putekļu sūcēju.

Iesakām izmantot sekojošas slīpmašīnas:


Rotācijas diska slīpmašīnas

Būtiskākās atšķirības starp ekscentra slīpmašīnām un rotācijas diska slīpmašīnām ir tā, ka rotācijas diska slīpmašīnām nav ekscentra kustības, diskam ir “piespiedu rotācija” un slīpēšana ir agresīvāka. Rotācijas diska slīpmašīnas ir vispiemērotākās rupjākiem slīpēšanas darbiem, kur nepieciešams noslīpēt daudz materiālu, pirms pāriet uz smalkāku slīpēšanu.

Krāsas noņemšana no vecām mēbelēm ir labs piemērs tam, kā var pielietot rotācijas diska slīpmašīnas. Bieži vien rotācijas disku slīpmašīnas izmanto, lai slīpētu tādas virsmas, kur ar lentes slīpmašīnām nevar piekļūt vai tās ir pārāk agresīvas konkrētu slīpēšanas darbu veikšanai.


Populārākie rotācijas diska diametri ir D125 un D150. Rotācijas ātruma regulēšanas iespējas ļauj slīpēt dažāda veida materiālus un izmantot slīpmašīnu dažādiem darbiem.

Iesakām izmantot sekojošas slīpmašīnas:

  • Festool ekscentra slīpmašīna ar piedziņu ROTEX RO 150 FEQ-Plus;
  • Festool ekscentra slīpmašīna ar piedziņu ROTEX RO 125 FEQ-Plus;
  • Makita ekscentra slīpmašīna ar piedziņu BO6050J.

Vibro slīpmašīnas

Vibro slīpmašīnas var tikt izmantotas dažādiem slīpēšanas darbiem. Ar šīm slīpmašīnām ar nevainojamu kvalitāti var slīpēt visdažādāko materiālu virsmas. Tās lieliski piemērotas:

  • Virsmas sagatavošanai pirms apdares;
  • Plakanu virsmu starpslīpēšanai;
  • Lakotu virsmu starpslīpēšanai;
  • Krāsotu virsmu smalkajai slīpēšanai;
  • Finierētu detaļu slīpēšanai;
  • Apdares kārtu slīpēšanai un dažādiem citiem slīpēšanas darbiem.

Vibro slīpmašīnām ir maza noņemšanas jauda, tāpēc tās ir īpaši labi piemērotas apdares slīpēšanai. Turklāt ar taisnstūrveida pamatni var salīdzinoši vieglāk izslīpēt stūrus. Slīpēšanas darbus, kurus nevar veikt ar lentes, ekscentra vai piespiedu rotācijas slīpmašīnām, vislabāk veikt tieši ar vibro slīpmašīnām.


Pateicoties esošajām modernajām akumulatoru tehnoloģijām, akumulatoru vibro slīpmašīnas paliek aizvien populārākas un to mobilitāte ļauj, piemēram, ērtāk veikt slīpēšanas darbus, atrodoties pie klienta.

Vibro slīpmašīnas var būt aprīkotas ar taisnstūrveida vai trīsstūrveida (delta) slīpēšanas pamatnēm. Visbiežāk slīppapīra loksnes tiek nostiprinātas ar velūra pamatni pie slīpēšanas pēdas “ezīša”. Taisnstūrveida slīpmateriāla loksnes dažām slīpmašīnām var tikt nostiprinātas arī ar stiprināšanas klipšu palīdzību.


Populārākie slīppapīra lokšņu izmēri taisnstūrveida slīpmašīnām – 80x133 mm, 114x140 mm, 93x178 mm, 115x228 mm.

Delta veida slīpmašīnas izmanto, kad nepieciešams apstrādāt grūti pieejamas virsmas, malas un stūrus - durvju aplodas, rāmjus, sarežģītas mēbeļu detaļas, logu rāmjus, margas utml. šauras vai grūti sasniedzamas vietas. Delta veida slīpmašīnas ļauj veikt ļoti precīzu slīpēšanas darbu. Trīsstūrveida slīppapīra lokšņu izmēri var būt - 91x91mm, 100x150mm.

Iesakām izmantot sekojošas slīpmašīnas:

Lentes slīpmašīna

Pateicoties lielajai veiktspējai, lentes slīpmašīna ir ideāli piemērota liela izmēra virsmu rupjai slīpēšanai un slīpēšanai pirms smalkās slīpēšanas. Lentes slīpmašīna ir arī lieliski piemērota laku un krāsu noņemšanai.


Lentes slīpmašīnas tiek plaši izmantotas darbnīcās, būvlaukumos un mājās pie klienta:

  • Redzamu koka būvkonstrukciju slīpēšanai;
  • Koka grīdu slīpēšanai grūti sasniedzamās vietās;
  • Durvju vecās apdares noslīpēšanai;
  • Slīpēšanai pēc ēvelēšanas;
  • Rūsas un krāsas noslīpēšanai metāla loksnēm un tamlīdzīgiem slīpēšanas darbiem.

Slīpējot ar lentes slīpmašīnu, ļoti svarīgi veikt slīpēšanu paralēli koksnes šķiedrām, nevis šķērsām tām. Pretējā gadījumā slīplente, slīpējot perpendikulāri koksnes šķiedrām, var atstāt pārāk redzamas slīpēšanas švīkas.


Lentes slīpmašīnas ir ar dažāda izmēra slīplentēm. Izvēloties savu lentes slīpmašīnu, svarīgi pārliecināties par slīplentes izmēra pieejamību vietējos veikalos. Vispopulārākās slīplentes lentes slīpmašīnām ir ar izmēriem 75x533 mm un 100x610 mm.

Iesakām izmantot sekojošas slīpmašīnas:

  • Festool lentes slīpmašīna BS 75 E-Plus;
  • Makita lentes slīpmašīna 9903;
  • Makita lentes slīpmašīna 9404J.

Veicot slīpēšanas darbus, iesakām izmantot slīpmašīnas kopā ar putekļsūcēju, lai slīpēšanas process un darba vide būtu bez slīpputekļiem!

Produkti, kas saistīti ar šo ziņu

Saistītās ziņas